Icon

NATURALİZ NASIL KEŞFEDİLDİ

Nuray Sayan’ın Ağzından

2014’de yapılan bir İşlem sırasında kafa derisinde oluşmuş scar adı verilen dokuya rast gelindi. Açık alanda çalışılmasından dolayı ve küçük yaşlardan itibaren saçsız bir alana sahip olduğu için kafa derisi neredeyse dirsek derisi kalınlığında bir tabaka altında kalan saçlar, 35 yıl boyunca uykuda kalmış olduğunun farkına varıldı. Simülasyon adı verilen bir işlem yapılmaya karar verildikten sonra, uygulama aşamasında kafa dokusuna -derisinin sertliğinden dolayı- simülasyon işlemi başarılı olamadı. Olay akabinde dokuyu yumuşatma, kıl köklerini genişletmek ve nefes aldırma amaçlı 5 adet yağın karışımından bir ürün ile 10 günlük bir işlem uygulanmaya başlandı. Bu sırada simülasyon (roller) işlemini başın tamamına uyguladık. 10 günün sonunda tekrar kontrole geldiğinde saçından çok memnun olduğunu dile getirdi. Saç yüzeyinde yeterli simülasyonun oluşmadığını belirtmekle birlikte kontrolü sağladıktan sonra başın tamamında sarı, bebeksi tüylenme oluştuğu görüldü. Muayeneden sonra yapılan bir teklif akabinde 4 ay boyunca (3 kür kadar bir süreyle) bakım yaptık. İşlemlerin sonucunda kafa derisinde boş yer kalmayacak şekilde saçlanma görüldü. Nuray Hanım, bu görüldükten sonra çalışmalara başlayıp, başlangıçta 5-6 ürün ve yağın karışımından başlayan Naturaliz, şu anda birçok dış etken göz önünde bulundurularak farklı ve çok daha etkili ürünlerin hazırlanması sonucunda şu anki Naturaliz halini aldı.

Saç dökülmeleri pek çok sebepten kaynaklanır. Eskiden genel olarak 35 yaş üzeri insanlarda saç dökülmesi yaşanırken şu anda birçok dış etmenlerden dolayı 16-17 yaşlarında dahil başlayan bir dökülme söz konusudur. Bu nedenler hormonlu gıdalar, çok çeşitli şampuanlar ve saç bakım ürünleri olarak sıralanabilir.

Saç dökülmesinin günümüzdeki faktörlerinden birkaçı -genetik faktörler haricinde- stres, alkol ve sigara gibi bilinen sebepler olmasının yanı sıra çoğunlukla yanlış, saçı beslemek, bakım yapmak ve gündelik amaçlarla kullanılan ürünlerdir. Bu saç bakım ürünlerinin belirli süreçler içerisinde kullanımında zararı olmamasına karşın, kafa derisinde bıraktığı atıklardan ve derinin nefessiz kalmasından dolayı bir doku-katman oluşmaya başlıyor. Vücudumuzun herhangi bir bölgesinde kalan kir, toz ve kalıntıları temizlemek için işlem uygulanabiliyor olmasına rağmen saç derisi için böyle bir uygulama şu an için yeterli verimlilikte olmuyor.

Saç bakımımızın ilk işleminde kafa derisindeki atık maddeleri, ölü derileri ve toksin maddeleri başın üzerinden temizliyoruz. Bir sonraki adımda saç köklerine, organik saç canlandırıcı ürünümüzü göndererek kök hücrelerini onarıp yeniden uyandırıyoruz. Uyandırılan folekül (kök hücre) etkileşimde bulunup diğer kök hücreler ile birlikte reaksiyon alır.

Vücudumuzun birçok bölgesinde kıl ve kök hücrelerimiz vardır. Kafa derisinde 5-7 yıl arasında sağlıklı kalabilen saç telleri m. İnsan vücudu çok çeşitli bir kıl yapısına sahiptir. Bilim adamlarına göre sağlıklı bir saç telinin ömrü 5-7 yıldır. Zamanından önce kaybedilen saç tellerinin bulunduğu kanalların dış faktörlerce kapanması ve kıl kök hücrelerinin olmayan saçı algılamasından dolayı yeni bir kılın oluşmaması görülüyor. Bu nedenle saçsız bölgeler oluşuyor.

Temelde, her saç kökünde bir canlı ana kıl ve ana kılın etrafında ona bağlı olan birçok kök hücre vardır. Bu ana kılın dokudan dışarıya çıkması, uzamaya devam etmesi, ömrünü tamamladıktan sonra dökülüp yerine yenisinin gelmesi, etrafındaki saç köklerinin de sağlıklı bir şekilde dışarı çıkması beklenir. Ancak birçok kişinin saç köklerinin muayenesi yapıldığında bir saç kökünde birden çok saç teline rastlanıyor. Bu aslında kişinin sağlıklı bir hayatının olduğunu, saç köklerini güzel ve düzgün bir şekilde beslediğini gösteriyor. Bir kökten birden çok kıl gelmesinin sebebi ise kanalın içerisinde kılların birbirlerine yapışmayıp, uzama esnasındaki kılın kopması, darbe alması ve bir yenisinin gelmesidir. Bakım yapıldıktan sonra bir kökten yedi taneye kadar saç gelmesi gözlemleniyor. Saç ekimi işlemi uygulanmış fakat sonrasında belli bir oranda saç kaybı yaşamış kişilerde ise saç bakımı uygulandığında saç kökünden 15 taneye kadar saç gelebiliyor. Saç kökü aktif hale geldiği için kanalın içerisinde sağlıklı bir hücreyi hareket ettirmiş oluyoruz. Önceki, sağlığını kaybetmiş olan saç sağlıklı hücreye yapışıyor ve birden fazla saç oluşturmaya başlıyor.

Başın üzerindeki atık maddeler, saçı kaplayan çeper, saçın bir katman ile nefessiz kalması kısmi saç dökülmelerine sebep oluyor. Dokunun deformasyona uğrayan bölgeleri dümdüz bir alana sahip oluyor. Saç derisinin kraterlerdeki gibi yuvarlak çukurların oluşması, başın sağlıklı hale geldiğini, saçın sağlıklı bir şekilde uzayacağını gösteriyor. Bu kraterlerde dokudan yatay bir şekilde gelen saçın, dikey bir şekilde çıkması gerekmektedir. Biz de uyguladığımız işlemde dokunun yüzeyini onarıyor, temizliyor, krater görüntüsüne geri getiriyor ve köklerin gücünü arttırıyoruz. Kök hücrelerdeki kanalları toksinlerden arındırıp saçın sağlıklı bir şekilde çıkmasını sağlıyoruz.


NURAY SAYAN KİMDİR?

Buluş Sahibi ve Naturaliz Kurucusu

Nuray Sayan küçük yaşlarda başladığı kuaförlük eğitimini mesleki eğitim ve özel eğitimlerle geliştirmiştir. Birçok dalda uzmanlık almıştır. Bu dallar: Güzellik uzmanlığı, estetisyenlik, kuaför usta, kuaför usta öğretici, lazer epilasyon, depilasyon, saç bakımı ve berberlik, saç simülasyon, ipek kirpik, kalıcı makyaj ve masörlük eğitimi şeklindedir.

Yıllar içerisinde aldığı eğitimleri birleştirerek dökülmüş saçları yeniden kazandıran yeni bir formül geliştirmiştir. Bu formül sayesinde alopesi, saçkıran, egzama, mantar, kepek, kıl kökü iltihapları ve benzer doku problemlerinin giderilmesinde yardımcı olmaktadır. Ayrıca aldığı tüm eğitimler Avrupa standartlarında uyumluluk statüsündedir.

Bu çalışmalar neticesinde oluşturulan özel saç çıkarma formülü, Naturaliz markası ile hizmete sunulmaktadır.

Bu hizmetin başarıya ulaşması için kafa derisinde -gözle görülmese bile- sağlıklı tek bir kıl hücresinin mevcut olması yeterlidir.

Saç çıkarma seansları ile sağlıklı bir kıl kökü hücresi, yeni bir kıl kökü hücresini onararak saçların tekrardan oluşmasını sağlamaktadır.