Icon

Saç Bakımı ve Sonuçları

SAÇ BAKIMINDAN ÖNCE HİSSETTİKLERİMİ SORARSANIZ;

Mutsuz ve huzursuzdum, saçları olan insanlara çok özeniyordum. Bu sorunun bir tek bende olduğunu düşünüp neden ben diye düşünüyordum. Bandana ile dolaşmak insanların bakışlarına maruz kalmak beni üzüyordu. Günlerim saçlarımın tekrar çıkması için sürekli araştırmalar yapmakla geçiyordu.

Devamını Oku...

SAÇLARIM ARTIK DÖKÜLMÜYOR

Saçlarım çok döküldüğü için stresli ve mutsuzdum. Sürekli olarak internetten dökülmeyi durdurmaya yarayacak şeyler arıyordum yani bir arayış içerisindeydim. Naturaliz ile bakıma başlayan ve kısa sürede inanılmaz sonuçlar yaşayan insanları gördüm. Sonunda başka insanların saçlarındaki değişimi kendi saçlarımda da görmeye başladım. Artık kendimi daha mutlu hissediyorum. Artık saçlarım için stres yapmıyorum, sağlıklı saçlarım olduğu için daha rahatım.

Devamını Oku...

ERKEK TİPİ (IRSİ) DÖKÜLME

Erkek tipi dökülme genelde başın üst kısmında, alında ve ön şakaklarda görülen saç dökülmesidir. Kafa derisinin alt katmanlarında çok sayıda sinir ucu vardır. Bir sinir, vücutta tekrar geri kazanılamayan, birleştirilemeyen, dikilemeyen ve onarılamayan tek hücre yapısıdır ve koptuğunda geri çekilir. Erkek tipi saç dökülmesinin belirli sebepleri dışında en büyük sebebi genetik yapısıdır. Erkek tipi dökülme görülmeyen bir genetik anahtarı olan kadında erkek tipi dökülme görülmesi de gayet olası bir ihtimaldir. Bu tip dökülmede önden bakıldığında saç derisi rahat bir şekilde görülür. Neredeyse kıl kökü gözenekleri bile gözlemlenecek durumda değildir. Bunun sebebi sinir uçlarının geriye çekilmesidir. Sinir uçlarını bağlama veya dikme şansımız elbette yoktur. Buna çözüm olarak kıl köklerini besleyerek sinir uçlarına yeniden tutunması sağlanıyor. Sinir uçları ne kadar geri çekildiyse bu işlemin süreci ona bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor. Kıl kökünde çatal görünümündeki birçok kılcal damarın kan dolaşımıyla birlikte bir kök hücreye yapıştığı görünür. Bu hücre bağını harekete geçirdiğinde, onu canlandırdığında, sağlıklı hale getirdiğinde tabi ki beslendiği, büyüdüğü ve çoğaldığı için sinir ucuna geri yapışmaya başlıyor. Bu süreç sinir ucunun ne kadar geri çekildiğiyle bağlantılıdır. Sinir uçlarının ne kadar geri çekildiğini gözlemleme ve tanımlama şansımız yok. Kullandığımız ürünlerde bir testerımız var ve bu testerda dokunun ne kadar sürede kıl köklerine ürünü taşıdığını az çok tespit edebiliyoruz fakat kıl köklerinin ne kadar geri çekildiğini anlayacak bir teknoloji bulunmamaktadır. En uzun süreç her zaman genetik yapıdan dolayı olan erkek tipi denilen saçlardadır. Erkek tipi dökülmeler en geç saça kavuşulan, süreci en zorlu olan dökülme tipidir. Bu sebeple süreç normal bakım işlemimizden daha uzun sürebilir. Hızlı saç dökülmelerinde ve genç yaştaki insanlarda bu işlem genellikle çok hızlı tepki gösterir. Bunlarda da şu şekilde bir değişiklik oluyor; Normal saç dökülmesi bir ayda tepki veriyor. Belirli sebeplerden dökülenler iki ayda tepki veriyor. Sinir uçları geri çekilenler ise üç ayda sinir uçlarına yapıştırılıyor. Normal saç dökülmesinde iki kür denilmişse genetik bozulması olan bir insanın üç küre ihtiyacı olabiliyor. Erkek tipi dökülmesi olanın dört küre ihtiyacı olabiliyor. Yani sadece iki ay ya da üç ay gibi bir süreç farklılığı oluyor. Zamanından önce kaybedilen saç, teli kıl kanalı içerisinde oluşan deformasyon ya da atık maddelerin (kir, toz, şampuan kalıntısı vb.) kanalı doldurmasından dolayı oksijen alımı azalır, kan dolaşımı yavaşlar ve sinir uçları geri çekilmeye başlar. Kıl folekülünün uykuda kalma tabiri budur

Saçlarımız Neden Dökülür?

Saç dökülmesi elbette herkesin hayatında olan bir durumdur. Mevsimsel geçişlerde artıp azalan durumlar haricindeki saç dökülmeleri iki gruba ayrılır. Bunlar fizyolojik ve patolojik dökülmelerdir.

Saç Dökülmesi Nedir?

Fizyolojik dökülme günde 80 ila 100 saç telinin dökülüp, aynı oranda yeni saç kökü oluşur. Bu nedenle saç kaybı olmaz. Patolojik dökülmelerde ise günde dökülen saç miktarı 100’ün üstündedir. Bu sayının üstünde dökülen saç tellerinin yerine yenileri oluşmadığı için bu bizde saç kaybına giden bir süreç yaratır. Bu durumda en sık karşılaşılan iki ana ve birçok özel nedeni vardır.

Genetik dökülme, kişinin birinci veya ikinci derece akrabalarında ırsi dökülme var ise ondan genetik olarak kazanılmış bir ve periyodik olarak saçlarını kaybetmesini sağlayan bir durumdur.

İkinci durum ise herkesin bildiği üzere strese bağlı olan dökülmelerdir. İnsan hayatındaki kaygılar ve stres insanların saçlarının dökülmesinde büyük bir etki faktörüne sahiptir.

Diğer faktörleri özetlemek gerekirse vücuttaki hastalıklar, element değişiklikleri ve hormonal değişiklikleri sayabiliriz. Demir, çinko, magnezyum ve benzeri element eksiklikleri saç dökülmesine neden olabilir.

Özellikle kadınlarda, kadınsal hormon farklılıkları, erkeksel hormonlar üzerindeki değişiklikler ve özellikle tiroid hormonunda olan değişiklikler ciddi düzeyde saç dökülmesine neden olabilir.

Bunların hepsinin yanında kullanılan bazı ilaçlar saç dökülmesine neden olabilir.

Bu faktörlerin hepsi saç dökülmesine neden olabilmektedir fakat saç dökülmesi şikâyeti olan insanların çok büyük çoğunluğu genetik ve strese bağlı faktörler olarak değerlendirilir.