Tamamı doğal ürünlerle hazırlanan ve doğal yöntemlerle uygulanan saç bakımının sonuçlarına inanamayacaksınız.

@NaturalizTurkiye

Bize Ulaşın
Instagram
Youtube
  •  Saç Bakımı   •  Saçlarımız NEDEN Dökülür

Saçlarımız NEDEN Dökülür

Saç dökülmesi elbette herkesin hayatında olan bir durumdur. Mevsimsel geçişlerde artıp azalan durumlar haricindeki saç dökülmeleri iki gruba ayrılır.

Bunlar fizyolojik ve patolojik dökülmelerdir.

Saç Dökülmesi Nedir?

Fizyolojik dökülme günde 80 ila 100 saç telinin dökülüp, aynı oranda yeni saç kökü oluşur. Bu nedenle saç kaybı olmaz.

Patolojik dökülmelerde ise günde dökülen saç miktarı 100’ün üstündedir. Bu sayının üstünde dökülen saç tellerinin yerine yenileri oluşmadığı için bu bizde saç kaybına giden bir süreç yaratır. Bu durumda en sık karşılaşılan iki ana ve birçok özel nedeni vardır.

Genetik dökülme, kişinin birinci veya ikinci derece akrabalarında ırsi dökülme var ise ondan genetik olarak kazanılmış bir ve periyodik olarak saçlarını kaybetmesini sağlayan bir durumdur.

İkinci durum ise herkesin bildiği üzere strese bağlı olan dökülmelerdir. İnsan hayatındaki kaygılar ve stres insanların saçlarının dökülmesinde büyük bir etki faktörüne sahiptir.

Diğer faktörleri özetlemek gerekirse vücuttaki hastalıklar, element değişiklikleri ve hormonal değişiklikleri sayabiliriz. Demir, çinko, magnezyum ve benzeri element eksiklikleri saç dökülmesine neden olabilir.

Özellikle kadınlarda, kadınsal hormon farklılıkları, erkeksel hormonlar üzerindeki değişiklikler ve özellikle tiroid hormonunda olan değişiklikler ciddi düzeyde saç dökülmesine neden olabilir.

Bunların hepsinin yanında kullanılan bazı ilaçlar saç dökülmesine neden olabilir.

Bu faktörlerin hepsi saç dökülmesine neden olabilmektedir fakat saç dökülmesi şikâyeti olan insanların çok büyük çoğunluğu genetik ve strese bağlı faktörler olarak değerlendirilir.

Yorum Bırakabilirsiniz